Menu

Tajemnice serc ludzkich

Czyli co kryje się w sercach ludzi. Blog poświęcony mojemu hobby - psychologi społecznej. Kontakt:naszkontakt@onet.pl

Tolerancji przykład prosty

aderiin

Wieczorem usiadłem przed telewizorem po to, by obejrzeć wiadomości. Na jednym z programów dowiedziałem się oto następującej rzeczy. Premier Ewa Kopacz kazała wysłać do 195 gmin pytanie, ilu mogą przyjąć i dać mieszkania uchodźcą. Aż 189 gmin odpowiedziało, że nie przyjmą żadnego. Co ciekawe, kiedy cytowano jeden z listów mój słuch wychwycił zwrot "nie przyjmiemy islamskich uchodźców". To zupełnie tak jakby wszyscy Syryjczycy byli wyznania islamskiego. A raczej popierało dżihad, bo w Polsce te dwa pojęcia są dla siebie tożsame.

Prawda jest jednak inna. Tak się składa, że czytałem Koran w okresie, gdy zaczęło powstawać Państwo Islamskie (czyt. Państwo Dżihadu). Koran między innymi nazywa Chrześcijan i Żydów braćmi, ze względu na wspólnego Boga. Zabrania też zabijać braci. Tak więc trudno mi nazwać dżihadzistów wyznawcami Islamu. Tak jak wyznawców Chrześcijaństwa, satanistami.

Nie, żebym przepadał za naszą rodzimą religią. Mam o Chrześcijaństwie takie samo zdanie jak Mahomet Gandhi: "Kocham Chrystusa, ale nie lubie chrześcijan za to, co czynią". 

Przykładem tutaj może być nasz stosunek do uchodźców. Jezus nauczał: "głodujących nakarm, nagich ubierz... Ja bym to streścił w zdaniu "potrzebującym pomóż". Jezusowi nie przeszkadzało to, że św. Mateusz był celnikiem. Wrogiem narodu Żydowskiego. Naszym rodzimym chrześcijanom za to przeszkadza, że Syryjczyk jest wyznawcą Islamu. Wrogiem Chrześcijaństwa.

I gdzie ta tolerancja? Czy ogranicza się tylko do nas samych?

Na zakończenie napisze tylko, by poznać coś nowego trzeba do tego odwagi. My na tomiast najwyraźniej jesteśmy narodem tchużliwym. Bo jak można nazwać inaczej ukrywanie swojej ignorancj, za płaszczykiem poczucia bezpieczeństwa.

© Tajemnice serc ludzkich
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci